25 Maj Jak postępować podczas kolizji drogowej?
Jak postępować podczas kolizji drogowej?
Miałem wypadek — co teraz? Jeśli zdarzyła Ci się kolizja drogowa, musisz pamiętać o podstawowych czynnościach, które obowiązują bez względu na to, kto zawinił. Najważniejsze, aby opanować swoje emocje i dostosować się do postępowania, którego wymaga sytuacja.
Wypadek lub stłuczka — o tym musisz pamiętać
Pomimo że kolizja i wypadek są nazwami stosowanymi zamiennie, warto zdawać sobie sprawę, że jedynie wypadek informuje nas o tym, że ktoś z pasażerów lub kierowca doznał jakichkolwiek obrażeń. Z tego względu fundamentalnym działaniem podczas wypadku lub kolizji jest sprawdzenie, w jakim stanie są osoby poszkodowane oraz ewentualnie wezwanie pomocy. Pamiętaj, że udzielenie pierwszej pomocy potrzebującym jest obowiązkiem każdego — w innym wypadku ignorowanie rannych może skutkować karą.
Gdy bierzesz udział jedynie w łagodnej stłuczce — np. pojazd uderzył lekko w tył drugiego samochodu, niekoniecznie musisz wzywać policję lub inne służby. Wiele zależy od tego, czy dogadasz się z uczestnikiem wypadku w sprawie zeznań oraz szkody. Jeśli jednak sprawca jest pod wpływem substancji odurzających, uciekł z miejsca wypadku lub odmawia współpracy — warto to zrobić.
Zabezpieczenie miejsca kolizji
Zarówno podczas stłuczki, jak i wypadku wymagane jest, aby odpowiednio oznaczyć i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Po pierwsze niezbędne jest włączenie awaryjnych świateł i ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od pojazdu. Następnie postaraj się, aby uszkodzony samochód nie tarasował drogi ruchu i upewnij się, że wszelkie pozostałości po kolizji zostały usunięte z jezdni i nie stanowią zagrożenia na drodze.
Przygotowanie oświadczenia o kolizji drogowej
Oświadczenie o kolizji drogowej można wypełnić na wydrukowanym już wcześniej gotowym formularzu, ale wystarczy także w zupełności zwykła kartka. Umieszczamy w nim podstawowe informacje i dane uczestników kolizji — zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego. Należy podać numer rejestracyjny pojazdu, informacje o ubezpieczeniu OC, numer polisy, a także nazwę ubezpieczyciela. Dla zachowania maksymalnej przejrzystości i jasności sytuacji, pamiętaj również o adresach uczestników wypadku i ich dokładnym podpisie wraz z datą i miejscem zdarzenia.
Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Jeśli zależy Ci na zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela, ponieważ Twój samochód jest w stanie uniemożliwiającym dalszą jazdę, najszybszym sposobem będzie skontaktowanie się z firmą telefonicznie — dzięki temu uzyskasz pomoc drogową w ekspresowym tempie. W przypadku niewielkiej kolizji, możesz zgłosić szkodę w późniejszym czasie i dogodnej formie — telefonicznie, e-mailem, listem lub osobiście w oddziale ubezpieczyciela.
Jesteś uczestnikiem stłuczki lub wypadku i potrzebujesz pomocy drogowej? Chcesz uzyskać możliwie jak najlepsze odszkodowanie? Postaw na swój komfort i bezpieczeństwo — zgłoś się do nas! W Kolizja.pl dysponujemy ekspresową pomocą drogową, załatwiamy niezbędne formalności, a także służymy dobrą radą na każdym etapie zdarzenia.
Masz pytania w związku z kolizją lub stłuczką? Zadzwoń pod numer +48 666 010 555
No Comments