Co może otrzymać poszkodowany od ubezpieczyciela po wypadku komunikacyjnym? - Kompleksowa obsługa szkód

Co może otrzymać poszkodowany od ubezpieczyciela po wypadku komunikacyjnym?

Co może otrzymać poszkodowany od ubezpieczyciela po wypadku komunikacyjnym?

Wypadek komunikacyjny jest na tyle częstym zdarzeniem, że warto już przed faktem zdawać sobie sprawę, czego może oczekiwać poszkodowany. Dotyczy to nie tylko szkody na zdrowiu, ale również poniesionych stratach jeśli chodzi o uszkodzenia samochodu.

Holowanie pojazdu lub zwrot kosztów

Czasami wypadek komunikacyjny może być na tyle poważny, że uszkodzony pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy ani użytkowania. W takim przypadku należy samochód odholować np. na parking strzeżony lub do najbliższego lub wybranego warsztatu. To właśnie ubezpieczyciel powinien zagwarantować poszkodowanemu pomoc holowniczą, jeśli sytuacja tego wymaga.

Istnieje również możliwość, że ubezpieczyciel nie będzie w stanie zapewnić usługi holowania po kolizji z różnych powodów. Wtedy poszkodowany na własną rękę może zorganizować transport pojazdu, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów holowania na podstawie faktury.

Zapewnienie samochodu zastępczego

O samochód zastępczy poszkodowany może się ubiegać, jeśli uszkodzony pojazd był jego niezbędnym środkiem transportu w codziennym docieraniu do pracy czy też odwożeniu dzieci do przedszkola. Ubezpieczyciel sprawcy kolizji powinien na ten czas zagwarantować poszkodowanemu auto zastępcze z OC sprawcy, aż do zakończenia naprawy samochodu uszkodzonego podczas wypadku komunikacyjnego.

Podobnie jak w przypadku holowania, tak i tutaj poszkodowany ma możliwość wynajęcia auta na własną rękę. Warunkiem uzyskania zwrotu od ubezpieczyciela jest dostarczenie rachunku — jednocześnie wypożyczając samochód, należy pamiętać, aby był takiej samej lub niższej klasy niż model uszkodzony.

Zwrot kosztów w ramach naprawy pojazdu

Poszkodowanemu, którego samochód w czasie kolizji uległ znacznemu uszkodzeniu, przysługuje odszkodowanie od strony ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Warto pamiętać o tym, że jego wartość powinna być wystarczająca na pokrycie wszelkich niezbędnych wydatków związanych z naprawą — zarówno u mechanika, lakiernika, jak i blacharza. Ubezpieczyciel powinien zająć się likwidacją szkody w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia przez poszkodowanego lub jego ubezpieczyciela.

Dodatkowo poszkodowany może ubiegać się o zwrot utraconej wartości handlowej pojazdu, o ile jego samochód osobowy nie jest starszy niż 6 lat — a także jeśli nie została stwierdzona szkoda całkowita. W takim przypadku ubezpieczyciel sprawcy kolizji w ramach odszkodowania przekazuje nie tylko zwrot kosztów naprawy, ale również utraconej wartości handlowej.

W ostatnim czasie byłeś uczestnikiem kolizji, wypadku drogowego lub stłuczki i zastanawiasz się, czy przysługuje Ci holowanie z OC sprawcy? A może chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają odszkodowania w zachodniopomorskim? W Kolizja.pl służymy pomocą na każdym kroku i oferujemy profesjonalne wsparcie podczas dochodzenia roszczeń.

Masz pytania w związku z wartością odszkodowania? Zadzwoń pod numer +48 666 010 555.

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonZADZWOŃ